Начало Местен фокус България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов
10684
България

България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов

България е единствената страна в ЕС без ведомство, което да провежда държавната политика в сферата на гражданската защита, каза ректорът на Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър" проф. д-р Петър Христов.Той е начело на висшето училище от началото на 2019 г., като преди това е бил последователно ръководител на катедра „Национална сигурност“ и декан на Юридическия факултет.

| 16 Август 2024, 07:30 ч.
България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов
България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов
Снимка © Варненски свободен университет

България е единствената страна в ЕС без ведомство, което да провежда държавната политика в сферата на гражданската защита, каза ректорът на Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър" проф. д-р Петър Христов. Той е начело на висшето училище от началото на 2019 г., като преди това е бил последователно ръководител на катедра „Национална сигурност“ и декан на Юридическия факултет. Христов създава първата в България (извън т.нар. ведомствени висши училища) университетска специалност по защита на националната сигурност. Научните му интереси са в сферата на правните основи на сигурността и управлението на риска. Автор е на повече от 100 научни публикации и е канен като лектор във водещи университети в Полша, Хърватска, Украйна, Русия, Турция, Кипър, Сърбия и САЩ.

Общо 27 доброволци – служители и подизпълнители от „АДМ Разград“, членове на семействата и приятели се включиха в кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщи административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова.

Доброволците бяха разпределени в две групи и почистиха две предварително набелязани локации – едната на изхода на Разград към село Дянково, а втората – в близост до разклона за село Раковски. Събраните отпадъци са общо 180 чувала с обем 130 литра, 21 гуми и едрогабаритни отпадъци - тонколона, пластмасов стол, шкафчета от домашна секция, диван, телевизор, посочи Ахмедова. 

Тя допълни, че Комитетът по доброволчество към „АДМ Разград“, организирал почистването в двете локации, изразява благодарност за съдействието към Община Разград и готовност да участва в следващи акции „в общия с

Сдружение с нестопанска цел (СНЦ) „Бъдеще за Силистра“ и местния футболен клуб „Доростол“ организират благотворителен футболен турнир за деца, съобщиха от сдружението. Инициативата е насрочена за 23 септември и ще се осъществи със съдействието на Община Силистра.

В надпреварата ще участват отборите на „Доростол“, „Добруджа“ от Добрич и „Спартак“, и „Одесос“ от Варна. Те ще бъдат представени от деца, родени през 2013-а, 2014-а и 2015 година. Специални гости на турнира ще бъдат легендите на българския футбол Чавдар Цветков и Емил Костадинов.

По време на събитието ще има и базар за рекламни материали на Футболен клуб „Доростол“ и фен артикули – екипи, тениски, чаши, ключодържатели. Със събраните от продажбата им средства ще бъде подпомогната детско-юношеската школа на силистренския фу

Служителите на Областната администрация в Хасково и областният управител Мехмед Атаман дойдоха на работа пеш в днешния Ден без автомобили, както е обявена датата в рамките на Европейската седмица на мобилността, съобщиха от пресцентъра на администрацията.

Оттам припомниха, че темата на кампанията за 2024 година е "Споделено пространство за всички". Тя е избрана, за да се насочи вниманието към факта, че над 70 процента от европейците живеят в градски райони, но същевременно в много градове се усеща недостиг на обществени пространства, места, които  предлагат по-малко шум, по-малко замърсяване на въздуха и по-добро качество на живот. 

Фокусът на кампанията е да насърчи жителите на Хасково да се придвижват до работните си места по алтернативен начин, без да използват автомобили - пеша, с велосипеди или с градски транспорт.

Регионалната инспекция по околната

Поредна трудова борса, целяща среща между безработни и работодатели, организира дирекция "Бюро по труда" в Стара Загора в партньорство с местната администрация. Това съобщиха от пресцентъра на Агенцията по заетостта. Тя ще се проведе на 25 септември от 10,00 часа в общинската спортна зала "Иван Вазов". По време на нея всички търсещи работа- безработни, заети, желаещи да сменят работното си място или учащи, които желаят да работят, ще имат възможността да разговарят с представители на фирми, предлагащи възможност за реализация. 

По данни на "Бюро по труда" Стара Загора през месец юли т.г. в област Стара Загора на работа са постъпили 505 безработни лица. От тях с посредничеството на структурите на Агенция по заетостта са устроени общо 435 лица.

106 от общо постъпилите на работа са с работническа специалност, 152 са от на специалистите и 247 са безработни лица без квал

Поредна акция на благотворителната кампания „Капачки за бъдеще“ ще се състои в Ямбол на 5 октомври. Предавателният пункт ще бъде разположен от 10:00 до 14:00 часа на паркинга пред магазин „Кауфланд“, съобщиха на регионалната Фейсбук страница на инициативата. Освен пластмасови капачки, ще се събират и алуминиеви кенчета.

Кампанията „Капачки за бъдеще“ са организира от няколко години в страната. Чрез нея до момента са осигурени 22 кувьоза за новородени, шест неонатални линейки, две високопроходими линейки и над 40 медицински уреда за болници в страната. Средствата за тях са от рециклираните над 1 000 000 кг пластмаса, допълват организаторите.

Последната акция на „Капачки за бъдеще“ в Ямбол се състоя пред спортна зала „Диана“ през април т. г., припомня . Есенната кампания в града през 2023 г. беше изключително успе

Съгласно допълнителните протоколи към Женевските конвенции от 1944 г. и  Лисабонския договор от 2007 г., по които нашата страна има задължения, гражданска защита означава изпълнение на хуманитарни задачи, имащи за цел предотвратяване и защита от военни, други причинени от човека и природни бедствия, посочва Христов. По думите му прегледът на правните актове и ръководните документи на страните от ЕС, в които е използван терминът „гражданска защита“, показва, че с него се обозначава съвкупността от невоенни дейности за смекчаване на вредите за хората, имуществото, културното наследство, критичната инфраструктура и околната среда. Това пък предпоставя наличието в системата на изпълнителната власт на страните от ЕС на ведомство, което да изпълнява две особено важни функции - да провежда държавната политика в областта на защитата от бедствия и да координира в мирно и военно време дейностите, изпълнявани от различните служби, обществени организации и фирми. Днес България е единствената страна - членка на ЕС, която след 27 юли 2009 г., когато е закрито Министерството на извънредните ситуации, няма ведомство, което да набелязва и да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, посочва Христов. И допълва, че през 2011 г., когато е закрита Главна дирекция „Гражданска защита“, трайно наложеният в международното публично право и правото на ЕС юридически термин „гражданска защита“ излиза от обръщение в националното ни право, като е заменен с термини като „управление на рисковете при бедствия“, „намаляване на риска при бедствия“, „невоенен компонент на системата на отбраната“ или „принос към националната сигурност в мирно време“. Христов е категоричен, че „гражданска защита“ трябва да се възстанови както като юридически термин, така и като държавна агенция, която да определя и провежда държавната политика.

Експертът посочи още, че по силата на Закона за защита при бедствия в Министерския съвет функционират два постоянно действащи консултативни органа – Съвет за намаляване на риска от бедствия и Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане. Те би следвало да осигуряват единствено координация в сферата на изпълнителната власт и сътрудничеството с други органи при определяне и провеждане на държавната политика в съответната област, допълни Христов. Той уточни, че тъй като в Министерския съвет няма звено, което да разработва национални стратегии, политики, проектозакони и подзаконови актове в сферата на гражданската сигурност, Националната стратегия, която е дългосрочен политически ръководен документ, се разработва от Съвета за намаляване на риска от бедствия, който предлага да бъде приета от Министерски съвет. Същият съвет разработва и Национална програма, която е средносрочен оперативен документ, чието изпълнение се обезпечава от съответните областни програми, в които са формулирани оперативните цели и дейностите по тяхното изпълнение, разясни Христов. Неговата позиция е, че това е парадоксално, особено като се има предвид, че политическият орган на изпълнителната власт, какъвто е областният управител, е длъжен да внесе програмата в консултативния орган, който да я приеме.

За изпълнение на областните програми се разработват общински програми, които по предложение на кмета се приемат от Общинския съвет, допълни експертът. И уточни, че на практика след закриване на Министерството на извънредните ситуации и структурите на гражданска защита, нормативната уредба е „освободила“ правителството от много отговорности, като ги вменява на местните власти. Натоварването на общините с все повече отговорности по намаляване на риска от бедствия, без да се отчитат ограничените възможности на техните бюджети и увеличената натовареност на служителите, обяснява защо те не разполагат с актуални разчети за спешна евакуация и обучени хора, които да ръководят такива операции, бе позицията на Христов. Той подчерта, че няма информация с какъв резерв от индивидуални средства за защита разполагат отделните общини, в какво състоявие са скривалищата и каква част от населението може да бъде укрито в тях, изпълнен ли е стандартът, възприет в страните-членки на ЕС, за осигуряване на резерв от палатки, походни легла, шалтета, полеви кухни, съдове и др.

Ако приемем, че това са „технически“ проблеми, сложният въпрос е как да бъде възприет съвременният технологичен тип на организация на дейността в сферата на гражданската защита, основан на системата „природа-общество“, каза още експертът. Според него от първостепенно значение е способността за прогнозиране и ранното предупреждение за възможни природни и антропогенни катастрофи. Днес равнището на тази способност се приема за универсален критерий за оценка на степента на развитие на всяко общество, посочи Христов и припомни, че страната ни разполага с неоползотворен потенциал – достъп до спътникова информация, развита мрежа от географски информационни системи, софтуерен капацитет, способен да интегрира информационните потоци и да ги обвърже с модели на възможните рискове и заплахи, на начините на реагиране и неутрализиране на евентуалните последици. За да се случат обаче необходимите промени, е нужна радикална промяна на нормативната база, без каквато е невъзможно държавната бюрокрация да възприеме новия проектно-технологичен тип организационно поведение, подчерта Христов и уточни, че при него не се отпускат средства за издръжка на служби и организации, а парите се насочват към проекти за решаване на конкретен проблем. Проектната организация предполага екип, а екипният принцип е предпоставка за сформиране на клъстер от професионални компетенции, което означава всяка задача да бъде решавана от подходящите специалисти, на точното място и в точното време, допълни експертът.

За обучението, което предлага Варненският свободен университет, Христов посочи, че висшето училище подготвя не само български кадри в областта на пожарната безопасност и гражданската защита. Като добър пример той посочи партньорството с университета в Сакария, което наскоро е отразено и в турската преса. Публикациите всъщност отразяват само един момент от четвъртвековното сътрудничество между Турските пожарни бригади и нашия университет, каза ректорът. Той припомни, че ВСУ е първият български университет, който още в средата на 90-те години, разкри специалности за подготовка на кадри с висше образование за нуждите на националната сигурност, охраната на обществения ред, противодействието на престъпността, пожарната безопасност и гражданската защита. След опустошителното земетресение в Коджаели на 17 август 1999 г. Асоциацията на турските пожарни бригади избра българския модел за подготовка на собствени кадри с висше образование, като след неуспешен опит тяхното обучение да се договори с Академия на МВР, те се обърнаха към нас, допълни Христов. Така първите турски инженери по пожарна и аварийна безопасност са възпитаници на Варненския свободен университет. След това, през годините, партньорите реализират съвместни научни форуми, практики и стажове на студенти, обучения на турски ръководен и изпълнителски състав. В резултат магистърската програма „Интелигентни системи за сигурност“, за която информира турската преса, е подготвена по обща идея, на базата на проблемите, с които те се сблъскват по преодоляване на последиците от разрушителното земетресение в югоизточна Турция, в началото на 2023 г., обясни Христов. И допълни, че фокусът на учебния план е поставен върху възможностите, които предоставят дигитализацията и изкуственият интелект за увеличаване на способностите за защита на населението и територията от природни и антропогенни бедствия и аварии. 

Гражданите могат да проверят дали са в списъците на лицата, подкрепящи регистрацията на партии и коалиции в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. Проверката може да бъде направена на интернет страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Гражданите, които при проверка в списъците на лица, подкрепящи регистрацията на партия/коалиция/независим кандидат/инициативен комитет са установили неправомерно ползване на личните им данни, следва да подават сигналите и жалбите за злоупотреба с личните им данни до Комисия за защита на личните данни (КЗЛД), която е компетентният орган да ги разгледа. Подадените в ЦИК сигнали и жалби за злоупотреба с лични данни се препращат на КЗЛД по компетентност, информират от ЦИК.

Служебното правителство одобри допълнителни разходи по бюджетите на Министерството на вътрешните работи (МВР) и Министерството на отбраната (МО) за 2024 г., съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Средствата са в размер на 15 млн. лв. и са за финансово обезпечаване на дейностите на МВР и МО в условията на засилен миграционен натиск за периода 1 януари – 31 май 2024 г.

От началото на годината до 9 септември са установени опити на 40 210 души да влязат в страната през българо-турска граница, посочи вчера служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков в отговор на парламентарен въпрос от народния представител Калоян Методиев във връзка с приемането на България в Шенген и мигрантския натиск по българо-турската граница.

Към момента миграционният натиск на българо-турска граница е със 72% по-малък спрямо същия период на 2023 г. - 141 428 души, се до

В полунощ на 20 срещу 21 септември 1964 г. е обявена независимостта на Малта. От 1800 г. островът е протекторат на Великобритания, посочва отдел “Справочна” на .

Малта се намира в централната част на Средиземно море. Тя е малка, но стратегически важна група от острови. Архипелагът през своята дълга и бурна история е играл жизненоважна роля в борбите на редица сили за господство в Средиземно море и във взаимодействието между Европа и Африка и Близкия изток. В резултат на това малтийското общество е било оформено от векове на чуждо управление от различни сили, включително финикийците, римляните, гърците, арабите, норманите, сицилианците, швабите, арагонците, хоспиталиерите, французите и британците, отбелязва енциклопедия “Британика”.

След Втората световна война движението за самоуправление се засилва

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необхо

Мъж (32 г.) от Габрово е задържан във връзка с пожара край къмпинг "Каваци" в Созопол. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас. Той е задържан за 24 часа.

Пожарът възникна около 14:30 ч. вчера. Огънят е обхванал близо 465 декара сухи треви и храсти, от които 50 декара смесена гора. Изгорели са още три бунгала, собственост на Ловно горско стопанство, сграда, ползвана за столова, разположена в близост до бунгалата, стопанска постройка в района на гробищния парк, както и покрива на новострояща се масивна къща, разположена под магазин "Лидл".

Огънят е потушен от девет противопожарни автомобила и над 20 огнеборци. Включили са се още общинска техника и доброволци.

Стойността на нанесените от пожара щети е в процес на изясняване. Работата по случая продължава.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обвинение за причиняване на смърт ще бъде повдигнато на 17-годишен младеж от Перник след побой над жена, заявиха от Областната прокуратура
Обвинение за причиняване на смърт очаква 17-годишен младеж, затова че на 30 юли т.г. преби 56-годишна жена от същия град, каза говорителят на Областната прокуратура в Перник Албен ...
Български породи селскостопански животни бяха показани на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните породи край Калофер
Стотици присъстваха на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните български селскостопански породи животни, който се проведе днес в местността Паниците край Калофер. С ...
През последното денонощие са потушени 63 пожара
През последното денонощие са потушени 63 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. При пожарите няма загинали ...
Нов парк за екстремни спортове бе открит в Ямбол
Атракционен парк за екстремни спортове бе открит тази вечер в Ямбол. Новата скейтърска площадка покрива 1206 квадратни метра от бивш запустял общински терен, в близост до парка на ...
Бъдещи партньорски инициативи обсъдиха кметът на Велико Търново и американският посланик
Бъдещи партньорски инициативи обсъдиха кметът на Велико Търново Даниел Панов и посланикът на САЩ в България Кенет Мертен. Това съобщиха от пресцентъра на Община Велико Търново. В х ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Община Пазарджик въведе единен телефонен номер за връзка, сигнали и достъп до услуги
Община Пазарджик въведе единен номер за по-добре насочена комуникация, бърз достъп до услуги и подаване на сигнали за гражданите, съобщават от администрацията.  Телефонен номе ...
Обвинение за причиняване на смърт ще бъде повдигнато на 17-годишен младеж от Перник след побой над жена, заявиха от Областната прокуратура
Обвинение за причиняване на смърт очаква 17-годишен младеж, затова че на 30 юли т.г. преби 56-годишна жена от същия град, каза говорителят на Областната прокуратура в Перник Албен ...
Интензивен е трафикът на пунктовете "Кулата" и "Маказа" на българо-гръцката граница, МВР препоръчва алтернативни маршрути
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) на страната, съобщават от Главна дирекция „Гранична полиция“ на Министерството на в ...
Български породи селскостопански животни бяха показани на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните породи край Калофер
Стотици присъстваха на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните български селскостопански породи животни, който се проведе днес в местността Паниците край Калофер. С ...
Прогноза за времето на 22 Септември (Неделя) и следващите дни
През нощта ще се изясни почти над цялата страна. По Черноморието ще духа слаб вятър от север-северозапад, а в останалите райони ще бъде почти тихо. Това съобщиха от Националния инс ...
Тикер в 17:32 ч.
Община Пазарджик въведе единен номер за по-добре насочена комуникация, бърз дост ...
Начало Местен фокус
10684
България

България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов

България е единствената страна в ЕС без ведомство, което да провежда държавната политика в сферата на гражданската защита, каза ректорът на Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър" проф. д-р Петър Христов.Той е начело на висшето училище от началото на 2019 г., като преди това е бил последователно ръководител на катедра „Национална сигурност“ и декан на Юридическия факултет.

| 16 Август 2024, 07:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов
България е единствена в ЕС без ведомство, което да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, коментира проф. Петър Христов
Снимка © Варненски свободен университет

България е единствената страна в ЕС без ведомство, което да провежда държавната политика в сферата на гражданската защита, каза ректорът на Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър" проф. д-р Петър Христов. Той е начело на висшето училище от началото на 2019 г., като преди това е бил последователно ръководител на катедра „Национална сигурност“ и декан на Юридическия факултет. Христов създава първата в България (извън т.нар. ведомствени висши училища) университетска специалност по защита на националната сигурност. Научните му интереси са в сферата на правните основи на сигурността и управлението на риска. Автор е на повече от 100 научни публикации и е канен като лектор във водещи университети в Полша, Хърватска, Украйна, Русия, Турция, Кипър, Сърбия и САЩ.

Общо 27 доброволци – служители и подизпълнители от „АДМ Разград“, членове на семействата и приятели се включиха в кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщи административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова.

Доброволците бяха разпределени в две групи и почистиха две предварително набелязани локации – едната на изхода на Разград към село Дянково, а втората – в близост до разклона за село Раковски. Събраните отпадъци са общо 180 чувала с обем 130 литра, 21 гуми и едрогабаритни отпадъци - тонколона, пластмасов стол, шкафчета от домашна секция, диван, телевизор, посочи Ахмедова. 

Тя допълни, че Комитетът по доброволчество към „АДМ Разград“, организирал почистването в двете локации, изразява благодарност за съдействието към Община Разград и готовност да участва в следващи акции „в общия с

Сдружение с нестопанска цел (СНЦ) „Бъдеще за Силистра“ и местния футболен клуб „Доростол“ организират благотворителен футболен турнир за деца, съобщиха от сдружението. Инициативата е насрочена за 23 септември и ще се осъществи със съдействието на Община Силистра.

В надпреварата ще участват отборите на „Доростол“, „Добруджа“ от Добрич и „Спартак“, и „Одесос“ от Варна. Те ще бъдат представени от деца, родени през 2013-а, 2014-а и 2015 година. Специални гости на турнира ще бъдат легендите на българския футбол Чавдар Цветков и Емил Костадинов.

По време на събитието ще има и базар за рекламни материали на Футболен клуб „Доростол“ и фен артикули – екипи, тениски, чаши, ключодържатели. Със събраните от продажбата им средства ще бъде подпомогната детско-юношеската школа на силистренския фу

Служителите на Областната администрация в Хасково и областният управител Мехмед Атаман дойдоха на работа пеш в днешния Ден без автомобили, както е обявена датата в рамките на Европейската седмица на мобилността, съобщиха от пресцентъра на администрацията.

Оттам припомниха, че темата на кампанията за 2024 година е "Споделено пространство за всички". Тя е избрана, за да се насочи вниманието към факта, че над 70 процента от европейците живеят в градски райони, но същевременно в много градове се усеща недостиг на обществени пространства, места, които  предлагат по-малко шум, по-малко замърсяване на въздуха и по-добро качество на живот. 

Фокусът на кампанията е да насърчи жителите на Хасково да се придвижват до работните си места по алтернативен начин, без да използват автомобили - пеша, с велосипеди или с градски транспорт.

Регионалната инспекция по околната

Поредна трудова борса, целяща среща между безработни и работодатели, организира дирекция "Бюро по труда" в Стара Загора в партньорство с местната администрация. Това съобщиха от пресцентъра на Агенцията по заетостта. Тя ще се проведе на 25 септември от 10,00 часа в общинската спортна зала "Иван Вазов". По време на нея всички търсещи работа- безработни, заети, желаещи да сменят работното си място или учащи, които желаят да работят, ще имат възможността да разговарят с представители на фирми, предлагащи възможност за реализация. 

По данни на "Бюро по труда" Стара Загора през месец юли т.г. в област Стара Загора на работа са постъпили 505 безработни лица. От тях с посредничеството на структурите на Агенция по заетостта са устроени общо 435 лица.

106 от общо постъпилите на работа са с работническа специалност, 152 са от на специалистите и 247 са безработни лица без квал

Поредна акция на благотворителната кампания „Капачки за бъдеще“ ще се състои в Ямбол на 5 октомври. Предавателният пункт ще бъде разположен от 10:00 до 14:00 часа на паркинга пред магазин „Кауфланд“, съобщиха на регионалната Фейсбук страница на инициативата. Освен пластмасови капачки, ще се събират и алуминиеви кенчета.

Кампанията „Капачки за бъдеще“ са организира от няколко години в страната. Чрез нея до момента са осигурени 22 кувьоза за новородени, шест неонатални линейки, две високопроходими линейки и над 40 медицински уреда за болници в страната. Средствата за тях са от рециклираните над 1 000 000 кг пластмаса, допълват организаторите.

Последната акция на „Капачки за бъдеще“ в Ямбол се състоя пред спортна зала „Диана“ през април т. г., припомня . Есенната кампания в града през 2023 г. беше изключително успе

Съгласно допълнителните протоколи към Женевските конвенции от 1944 г. и  Лисабонския договор от 2007 г., по които нашата страна има задължения, гражданска защита означава изпълнение на хуманитарни задачи, имащи за цел предотвратяване и защита от военни, други причинени от човека и природни бедствия, посочва Христов. По думите му прегледът на правните актове и ръководните документи на страните от ЕС, в които е използван терминът „гражданска защита“, показва, че с него се обозначава съвкупността от невоенни дейности за смекчаване на вредите за хората, имуществото, културното наследство, критичната инфраструктура и околната среда. Това пък предпоставя наличието в системата на изпълнителната власт на страните от ЕС на ведомство, което да изпълнява две особено важни функции - да провежда държавната политика в областта на защитата от бедствия и да координира в мирно и военно време дейностите, изпълнявани от различните служби, обществени организации и фирми. Днес България е единствената страна - членка на ЕС, която след 27 юли 2009 г., когато е закрито Министерството на извънредните ситуации, няма ведомство, което да набелязва и да провежда държавна политика в сферата на гражданската защита, посочва Христов. И допълва, че през 2011 г., когато е закрита Главна дирекция „Гражданска защита“, трайно наложеният в международното публично право и правото на ЕС юридически термин „гражданска защита“ излиза от обръщение в националното ни право, като е заменен с термини като „управление на рисковете при бедствия“, „намаляване на риска при бедствия“, „невоенен компонент на системата на отбраната“ или „принос към националната сигурност в мирно време“. Христов е категоричен, че „гражданска защита“ трябва да се възстанови както като юридически термин, така и като държавна агенция, която да определя и провежда държавната политика.

Експертът посочи още, че по силата на Закона за защита при бедствия в Министерския съвет функционират два постоянно действащи консултативни органа – Съвет за намаляване на риска от бедствия и Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане. Те би следвало да осигуряват единствено координация в сферата на изпълнителната власт и сътрудничеството с други органи при определяне и провеждане на държавната политика в съответната област, допълни Христов. Той уточни, че тъй като в Министерския съвет няма звено, което да разработва национални стратегии, политики, проектозакони и подзаконови актове в сферата на гражданската сигурност, Националната стратегия, която е дългосрочен политически ръководен документ, се разработва от Съвета за намаляване на риска от бедствия, който предлага да бъде приета от Министерски съвет. Същият съвет разработва и Национална програма, която е средносрочен оперативен документ, чието изпълнение се обезпечава от съответните областни програми, в които са формулирани оперативните цели и дейностите по тяхното изпълнение, разясни Христов. Неговата позиция е, че това е парадоксално, особено като се има предвид, че политическият орган на изпълнителната власт, какъвто е областният управител, е длъжен да внесе програмата в консултативния орган, който да я приеме.

За изпълнение на областните програми се разработват общински програми, които по предложение на кмета се приемат от Общинския съвет, допълни експертът. И уточни, че на практика след закриване на Министерството на извънредните ситуации и структурите на гражданска защита, нормативната уредба е „освободила“ правителството от много отговорности, като ги вменява на местните власти. Натоварването на общините с все повече отговорности по намаляване на риска от бедствия, без да се отчитат ограничените възможности на техните бюджети и увеличената натовареност на служителите, обяснява защо те не разполагат с актуални разчети за спешна евакуация и обучени хора, които да ръководят такива операции, бе позицията на Христов. Той подчерта, че няма информация с какъв резерв от индивидуални средства за защита разполагат отделните общини, в какво състоявие са скривалищата и каква част от населението може да бъде укрито в тях, изпълнен ли е стандартът, възприет в страните-членки на ЕС, за осигуряване на резерв от палатки, походни легла, шалтета, полеви кухни, съдове и др.

Ако приемем, че това са „технически“ проблеми, сложният въпрос е как да бъде възприет съвременният технологичен тип на организация на дейността в сферата на гражданската защита, основан на системата „природа-общество“, каза още експертът. Според него от първостепенно значение е способността за прогнозиране и ранното предупреждение за възможни природни и антропогенни катастрофи. Днес равнището на тази способност се приема за универсален критерий за оценка на степента на развитие на всяко общество, посочи Христов и припомни, че страната ни разполага с неоползотворен потенциал – достъп до спътникова информация, развита мрежа от географски информационни системи, софтуерен капацитет, способен да интегрира информационните потоци и да ги обвърже с модели на възможните рискове и заплахи, на начините на реагиране и неутрализиране на евентуалните последици. За да се случат обаче необходимите промени, е нужна радикална промяна на нормативната база, без каквато е невъзможно държавната бюрокрация да възприеме новия проектно-технологичен тип организационно поведение, подчерта Христов и уточни, че при него не се отпускат средства за издръжка на служби и организации, а парите се насочват към проекти за решаване на конкретен проблем. Проектната организация предполага екип, а екипният принцип е предпоставка за сформиране на клъстер от професионални компетенции, което означава всяка задача да бъде решавана от подходящите специалисти, на точното място и в точното време, допълни експертът.

За обучението, което предлага Варненският свободен университет, Христов посочи, че висшето училище подготвя не само български кадри в областта на пожарната безопасност и гражданската защита. Като добър пример той посочи партньорството с университета в Сакария, което наскоро е отразено и в турската преса. Публикациите всъщност отразяват само един момент от четвъртвековното сътрудничество между Турските пожарни бригади и нашия университет, каза ректорът. Той припомни, че ВСУ е първият български университет, който още в средата на 90-те години, разкри специалности за подготовка на кадри с висше образование за нуждите на националната сигурност, охраната на обществения ред, противодействието на престъпността, пожарната безопасност и гражданската защита. След опустошителното земетресение в Коджаели на 17 август 1999 г. Асоциацията на турските пожарни бригади избра българския модел за подготовка на собствени кадри с висше образование, като след неуспешен опит тяхното обучение да се договори с Академия на МВР, те се обърнаха към нас, допълни Христов. Така първите турски инженери по пожарна и аварийна безопасност са възпитаници на Варненския свободен университет. След това, през годините, партньорите реализират съвместни научни форуми, практики и стажове на студенти, обучения на турски ръководен и изпълнителски състав. В резултат магистърската програма „Интелигентни системи за сигурност“, за която информира турската преса, е подготвена по обща идея, на базата на проблемите, с които те се сблъскват по преодоляване на последиците от разрушителното земетресение в югоизточна Турция, в началото на 2023 г., обясни Христов. И допълни, че фокусът на учебния план е поставен върху възможностите, които предоставят дигитализацията и изкуственият интелект за увеличаване на способностите за защита на населението и територията от природни и антропогенни бедствия и аварии. 

Гражданите могат да проверят дали са в списъците на лицата, подкрепящи регистрацията на партии и коалиции в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. Проверката може да бъде направена на интернет страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Гражданите, които при проверка в списъците на лица, подкрепящи регистрацията на партия/коалиция/независим кандидат/инициативен комитет са установили неправомерно ползване на личните им данни, следва да подават сигналите и жалбите за злоупотреба с личните им данни до Комисия за защита на личните данни (КЗЛД), която е компетентният орган да ги разгледа. Подадените в ЦИК сигнали и жалби за злоупотреба с лични данни се препращат на КЗЛД по компетентност, информират от ЦИК.

Служебното правителство одобри допълнителни разходи по бюджетите на Министерството на вътрешните работи (МВР) и Министерството на отбраната (МО) за 2024 г., съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Средствата са в размер на 15 млн. лв. и са за финансово обезпечаване на дейностите на МВР и МО в условията на засилен миграционен натиск за периода 1 януари – 31 май 2024 г.

От началото на годината до 9 септември са установени опити на 40 210 души да влязат в страната през българо-турска граница, посочи вчера служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков в отговор на парламентарен въпрос от народния представител Калоян Методиев във връзка с приемането на България в Шенген и мигрантския натиск по българо-турската граница.

Към момента миграционният натиск на българо-турска граница е със 72% по-малък спрямо същия период на 2023 г. - 141 428 души, се до

В полунощ на 20 срещу 21 септември 1964 г. е обявена независимостта на Малта. От 1800 г. островът е протекторат на Великобритания, посочва отдел “Справочна” на .

Малта се намира в централната част на Средиземно море. Тя е малка, но стратегически важна група от острови. Архипелагът през своята дълга и бурна история е играл жизненоважна роля в борбите на редица сили за господство в Средиземно море и във взаимодействието между Европа и Африка и Близкия изток. В резултат на това малтийското общество е било оформено от векове на чуждо управление от различни сили, включително финикийците, римляните, гърците, арабите, норманите, сицилианците, швабите, арагонците, хоспиталиерите, французите и британците, отбелязва енциклопедия “Британика”.

След Втората световна война движението за самоуправление се засилва

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Вносител на измененията е Министерският съвет.

В мотивите към законопроекта се изтъква, че с промените се въвеждат мерки по прилагането на европейски регламент за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар. Вносителите посочват, че във връзка с получено становище на Българската агенция за инвестиции, законопроектът е прецизиран, като в текстовете се регламентират приложимите за всеки приоритетен инвестиционен проект изисквания относно инвестициите в дълготрайни материални и нематериални активи и осигуряването на заетост.

Специфицирани са изискванията относно изграждането на индустриални зони и индустриални паркове, технологични паркове, както и изграждане или разширяване на производствени и складови бази с необхо

Мъж (32 г.) от Габрово е задържан във връзка с пожара край къмпинг "Каваци" в Созопол. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР-Бургас. Той е задържан за 24 часа.

Пожарът възникна около 14:30 ч. вчера. Огънят е обхванал близо 465 декара сухи треви и храсти, от които 50 декара смесена гора. Изгорели са още три бунгала, собственост на Ловно горско стопанство, сграда, ползвана за столова, разположена в близост до бунгалата, стопанска постройка в района на гробищния парк, както и покрива на новострояща се масивна къща, разположена под магазин "Лидл".

Огънят е потушен от девет противопожарни автомобила и над 20 огнеборци. Включили са се още общинска техника и доброволци.

Стойността на нанесените от пожара щети е в процес на изясняване. Работата по случая продължава.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обвинение за причиняване на смърт ще бъде повдигнато на 17-годишен младеж от Перник след побой над жена, заявиха от Областната прокуратура
Български породи селскостопански животни бяха показани на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните породи край Калофер
През последното денонощие са потушени 63 пожара
Нов парк за екстремни спортове бе открит в Ямбол
Бъдещи партньорски инициативи обсъдиха кметът на Велико Търново и американският посланик
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Община Пазарджик въведе единен телефонен номер за връзка, сигнали и достъп до услуги
На преден план
Обвинение за причиняване на смърт ще бъде повдигнато на 17-годишен младеж от Перник след побой над жена, заявиха от Областната прокуратура
Местен фокус
Интензивен е трафикът на пунктовете "Кулата" и "Маказа" на българо-гръцката граница, МВР препоръчва алтернативни маршрути
На преден план
Български породи селскостопански животни бяха показани на Деветнадесетия национален събор за опазване на местните породи край Калофер
Контекст
Прогноза за времето на 22 Септември (Неделя) и следващите дни
Сфера
Жители на Свети Влас ще се съберат на протест пред сградата на Общинския съвет в Несебър в деня на редовното му заседание
Местен фокус
В авиобазата в Долна Митрополия бе отдадена последна почит към загиналите пилоти подполковник Петко Димитров и капитан Венцислав Дункин
Контекст
Сградата на румънското посолство в София отвори врати за граждани в рамките на Европейските дни на наследството
Сфера
Няма данни за други количества от радиоактивното вещество америций 241, каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков
Контекст
Искам да призова към българските Военновъздушни сили и към българската армия да има повече внимание, каза президентът Румен Радев
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.